• اولین معدن دولومیت ایران
  • گواهینامه های شرکت
  • ISO 9001: 2010
  • کیفیت خدمات
  • بهترین راه حل ها
  • آدرس
  • چهار باغ خواجو،خیابان شهد ای خواجو-پلاک 9

مجتمع صنعتی معادن زفره

مجتمع صنعتی معادن زفره

معدن دولومیت زفره اولین و بزرگ ترین معدن دولومیت شناخته شده در کشور می باشد که در سال ۱۳۴۶ صرفاً به دلیل احداث اولین واحد بزرگ فولاد کشور شرکت سهامی ذوب آهن اکتشاف و به بهره برداری رسید. این معدن بیشتر از ۴۰ سال است که دولومیت مورد نیاز صنایع فولاد و صنایع نسوز کشور از جمله شرکت سهامی ذوب آهن و سایر صنایع فولاد کشور را تأمین می نماید.

با اکتشاف و مطالعه دولومیت زفره شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان جهت پخت و فراوری دولومیت مزبورکوره های دواری را با حرارت بیش از ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد خریداری و جهت پخت دولومیت زفره در محل واحد نسوز و آهک آن شرکت نصب و مورد بهره برداری قرار داد. در سال ۱۳۶۹ شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با استفاده از مواد نسوز دولومیتی و جایگزینی آن ها به جای نسوزهای آلومینایی در پاتیلهای خود تحولی بزرگ در مصرف این فراورده ایجاد نمود و از آن به بعد فراورده­های دولومیتی در واحدهای فولادسازی نقش عمده­ای ایفا نموده و جایگزین فراورده­های آلومینایی گردیدند.

عمليات اكتشافات زمين شناسي معدن كوارتزيت لالون طبق دستور شركت ملي ذوب آهن و مطابق با طرح كيپرومز انجام گرفت. اكتشاف معدن در مرحله اول يعني تامين كننده مواد خام كوارتزيت كارخانه ذوب‌ آهن به عنوان اضافات اسيدي در خميره آگلومراسيون بوده است. در ارتباط با پي جويي و اكتشاف معدن متأسفانه، عمليات اكتشافي در معدن لاولون در سال ۱۳۶۹ متوقف گرديد. در سال ۱۳۷۱ در ارتباط با خواسته كوارتزيت كارخانه ذوب آهن را از نظر كوارتزيت براي توليدات كوره بلند تأمين كرد.

معدن دولومیت و کوارتزیت زفره از نظر جغرافیایی کلان در موقعیتی قرار دارد که قطب های تولید کننده فولاد مانند فولاد مبارکه، فولاد سبا، ذوب آهن و فولاد چهارمحال و بختیاری و فولاد آلیاژی اصفهان در غرب منطقه زفره قرار دارند ، فولاد آلیاژی یزد و فولاد ارفع و فولاد اردکان در شرق مجتمع زفره و توسعه فولاد آسیا و فولاد امیرکبیر کاشان در شمال منطقه قرار گرفته اند. همچنین توسعه واحد تولید آجر دولومیتی نسوزآذر در مجاورت ذوب آهن در راستای توسعه فولاد در ذوب آهن دلیل دیگری بر توجیه توسعه معادن زفره برای پاسخ گویی به نیازهای فوق می باشد. در شکل زیر فاصله معدن با هر یک از مجتمع های ذکر شده در فوق آورده شده است که نشان دهنده مرکزیت این معدن نسبت به مجتمع های ذکر شده می باشد.

درسال ۱۳۸۷ شرکت ملی ذوب آهن با برگزاری مزایده ،حق بهره برداری از این معدن را به شرکت فولاد دی سپاهان که یک شرکت خصوصی می باشد واگذار نمود. این شرکت نیز با همکاری یک تیم تحقیقاتی قوی  به شناسایی دیگر کاربردهای مواد معدنی موجود در معدن  علاوه بر کاربرد در صنایع فولاد سازی پرداخته است. که مهمترین برنامه و پروژه این شرکت تبدیل کردن این مواد به پودر میکرونیزه می باشد که در این صورت میتوان به کاربردهای متنوع تری از این مواد معدنی دست پیدا کرد. در جدول زیر مواد معدنی حال حاضر معدن و  کاربردهایی که این مواد معدنی با توجه به دانه بندی های مختلف می توانند داشته باشند و همچنین برخی از مصرف کنندگان این مواد  آورده شده است.

Our Work Process

1

DISCOVER

People with ideas & experience to develop a vision for the future
2

BUILD

The right tools at the right time enhances the shard economy
3

CONNECT

Intgrating clients with partners is the focus of everyday business
4

LANCH

Bringing highly-anticipated programs to the marketplace